تبلیغات

آموزش و پرورش ورمی کمپوست در تعاونی خانواده - مورفولوژی عمومی کرم خاکی ها :
درباره سایت

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار سایت


ساختار بدن:

بدن کرم متشکل از حلقه ­ها یا دوایری است که بطور کم و بیش یکنواخت در طول بدن کرم، وجود دارند. برخلاف کرم خاکی های استوانه­ای، گونه­های کمی از کرم خاکی ها ممکن است در قسمت پشتی ـ شکمی پهن باشند. سطح پشتی بدن کرم با رنگ تیره­تر آن و خط تیره­ای که از وسط پشت کرم می­گذرد قابل تشخیص است. این خط همان رگ خونی پشت کرم است که درست در زیر پوست نیمه شفاف آن قرار دارد، و سطح شکمی کرم را نیز می­توان به وسیله پاپیل و سوراخهای تناسلی موجود در قسمت جلویی، شناسایی کرد.

آناتومی کرم خاکی ایزینیا فتیدا

حلقه­بندی بدن کرم:

بدن کرم حدوداً دارای صد تا صد و بیست بخش کوچک و حلقه­ای (metameressomites) است که بوسیله شکافهای دایره­ای مجزا یا شیارهای موجود بر روی بدنه، از یکدیگر جدا می­شوند. این تقسیم‌بندی تا قسمتهای داخلی حفرۀ بدن و سامانه‌های خاص درونی ادامه می­یابد.

کلیتلوم:

حدود دو سانتی متر در پشت انتهای جلویی یک کرم خاکی بالغ، حلقه­ای ضخیم یا قسمتی غده مانند وجود دارد که دیوارۀ بدن کرم در آنجا ضخیم­تر می­باشد. این قسمت از بدن کرم، کلیتلوم نام دارد. در نوع Metaphire posthum از کرم خاکی ها، کلیتلوم در حدود حلقه­های شماره ۱۴، ۱۵ و ۱۶ از بدن کرم را شامل می­شود. در فصل تولید مثل، این کلیتلوم، یک کوکون یا بیشتر تولید می­کند که حاوی تخمک است.

بخش‌بندی:

براساس کلیتلوم، می­توان بدن کرم را به سه بخش تقسیم کرد: منطقه پیش از کلیتلوم، منطقه کلیتلوم و بخش بعد از کلیتلوم. بخش پیش از کلیتلوم در کرم M.posthama مشخصاً دارای ۱۳ بند است. سر کرم به شکل مشخص و مجزایی نیست اما قطعه اول از بدن کرم که منطقۀ اطراف دهان نام دارد، دارای دهانی در نوک انتهایی و زایده­ای لُب مانند و گوشتی در قسمت پشت است که مانند یک کلاهک از دهان آویزان شده و پیش دهان نامیده می­شود.

ستا (موهای موجود بر روی بدن کرم):

هر بخش از بدن کرم بجز قطعات اول و آخر، دارای یک ردیف حلقوی استوانه­ای شکل (با ترتیب پری کتین) از ۸۰ تا ۱۲۰ موی ریز و زبر (chaetae) است که به شکل حرف S و زردرنگ می­باشد. این موها به گونه­ای هستند که نصف آنها در داخل دیواره بدنی کرم و نیم دیگر بصورت پس و پیش روی سطح بدن کرم قرار دارند و به کرم کمک می‌کنند تا بتوانند حرکت کند. بخشهای کلیتلومی کرم پیش از رسیدن به بلوغ دارای مو هستند اما با تشکیل کلیتلوم در زمان بلوغ، این موها نیز می­ریزند. موهای بدن کرم با چشم غیر مسلح دیده نمی­شوند و از نظر تعداد و ترتیب قرار گرفتن روی بدن کرم نیز متفاوت می­باشند.

انواع شکافها و روزنه­های موجود در بدن کرم:

۱- دهان: دهان شامل سوراخی نسبتاً بزرگ و اریب در قسمت انتهایی جلوی بدن است که پیش دهان از قسمت پشت مانند یک لب از آن آویزان است.

۲- مقعد: مقعد سوراخی کوچک، عمودی و شکاف مانند، در انتهای آخرین بخش بدن کرم می­باشد.

۳- سوراخهای پشتی: این سوراخها در شیار میانی پشت کرم بوده و از بند ۱۲ و ۱۳ تا بند یکی مانده به آخر ادامه دارد که در هر شیار یک سوراخ بسیار کوچک وجود دارد که به نام سوراخهای پشتی، شناخته می­شوند.

مایعی colemic و شیری رنگ بطور مرتب و به میزان کم از این سوراخها به بیرون می­تراود تا دیوارۀ بدن کرم را برای انجام تنفس مرطوب نگهدارد. اگر چند قطره الکل قوی بر روی بدن کرم پاشیده شود، مشاهده می­شود که مقدار زیادی از این مایع از سوراخهای پشت یک کرم زنده بیرون می­ریزد. انواعی از کرم خاکی ها که در مناطق باتلاقی زندگی کرده و رطوبت زیاد را دوست دارند، فاقد این سوراخهای پشتی هستند (مانند نوع Drawida).

4- روزنه­های نفریدی: در این روزنه­ها معمولاً به تعداد ۲۰۰ تا ۲۵۰ سوراخ ریز nephridia پوستی هستند که بر روی سطح تمام قطعات بجز شش قطعه اول پخش شده­اند. در بخشهای کلیتلومی تعداد این سوراخها به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ عدد می­رسد.

۵- سوراخهای کیسه اسپرم: در هر یک از چهار شیار میان قطعه‌ای بین بندهای ۶-۵، ۷-۶، ۸-۷ و ۹-۸ یک جفت روزنۀ کیسۀ اسپرم بیضی شکل در قسمت جانبی شکم وجود دارد.

۶- روزنۀ تناسلی مونث: سوراخی ریز که روی خط وسط شکم و در بند چهاردهم قرار دارد.

۷- روزنه­های تناسلی مذکر: یک جفت شکاف هلالی شکل که در قسمت جانبی شکم و روی بند هیجدهم قرار دارد.

 

ایزینیا فتیدا (Eisenia foetida)

کرم خاکی هایی قرمز متداول که به عنوان کرم ببری یا کرم کود نیز نامیده می‌شوند (Savigny, 1826). این کرم بیشترین میزان توجه را به خود جلب کرده است. دانشمندان و پرورش دهندگان کرم در کشورهای استوایی به هنگام تبادل اطلاعات و تجارب در مورد روشهای مناسب تولید ورمی کمپوست در مقیاس خانگی و عملیات در مقیاس­های متوسط و بزرگ انواعی از این کرم خاکی ها مانند کرم حاره­ای (استوایی) آبی هند (Perrier, 1872). Perionyx excavates و خزنده شب آفریقایی Eudniluseugeniae اشاره می­کنند (Kingberg, 1867).

ایزینیا فتیدا که در اصطلاح کرم قرمز یا خزنده قرمز، کادیلاک کرم خاکی ها نامیده می­شود در عمل کمپوست‌سازی بسیار ارزشمند است. کرم خاکی های کمپوست‌ساز، به میزان زیادی بومی شده و با استفاده از مواد آلی بسیار غنی بخوبی رشد می­نمایند. این کرم خاکی ها زباله­های آلی مختلفی مصرف کرده و از خود مدفوع دفع می­نمایند که یک اصلاح کنندۀ بسیار ارزشمند برای خاک می­باشد. کرم خاکی های قرمز قادر به تحمل طیف وسیعی از شرایط زیست محیطی می­باشند و این قدرت تحمل نشان دهنده سازگاری آنها با سامانه‌های دارای فناوری پائین یا پیشرفته و شرایط گوناگون آب و هوایی است.

در سرتاسر دنیا کرم خاکی های قرمز را بدلیل توانایی آنها در تبدیل بقایای آلی به ­ورمی کمپوست ارزشمند و سرشار از مدفوع کرم می­شناسند و هیچ محدودیتی نیز در میزان کود این کرم خاکی ها وجود ندارد.

جمعیت این کرم خاکی ها بنابر دسترسی به مواد غذایی، رشد کرده و تثبیت می­شود. کرم خاکی های قرمز در تمام فصول و طول سال فعال می­باشند. اما کرم خاکی هایی که به عنوان طعمه ماهیگیری نیز استفاده می­شوند محیطهای کمپوستی یا کودی را ترجیح می­دهند و جمعیت آنها تابع شرایط کمپوست می­باشد. ماده آلی بازیافت شده که از روده کرم عبور کرده و سپس به شکل مدفوع یا کود کرمی دفع می­شود، سرشار از مواد مغذی و شبیه به خاکی با ساختمان دانه­ای خوب و مناسب می­باشد.

شاید بتوان گفت در کل جهان، گونه ایزینیا فتیدا از کرم خاکی ها بیشترین مورد استفاده را در فناوری تولید کود کرمی و تولید ورمی کمپوست دارد. زیرا این کرم خاکی ها نیاز به مراقبت کمی دارند. در کشور هند، این کرم خاکی ها در سرتاسر طبیعت پراکنده می­باشند و می­توان آنها را در جاهایی از قبیل فیلترها، مخازن، لجن و زباله­های فاضلاب یافت.

این کرم خاکی ها تحت عناوین مختلفی از قبیل: کرم قرمز، کرم صورتی، کرم ارغوانی، کرم ببری، کرم طعمه و یا حتی کرم خاکی های مورد استفاده در تولید کود کرمی یا ورمی کمپوست به فروش می­رسند. کرم خاکی های زنده به رنگ ارغوانی یا قهوه­ای و یا حتی تیره­تر دیده می­شوند. مشاهدات دقیق نشان می­دهند که این کرم خاکی ها در قسمت پشت خود نواری رنگی دارند و معمولاً در هر قطعه از بدن آنها، دو نوار دیده می­شود. رنگ بدن کرم خاکی ها در قسمت شکم، کدرتر است. به هنگام بلوغ، طول کلیتلوم در کرم خاکی ها به هفت الی نه قطعه می­رسد که بین قطعات ۲۴، ۲۵ یا ۲۶ تا ۳۶ می­باشد. این کرم خاکی ها بسیار پرطاقت بوده و قادر به تحمل طیف وسیعی از نوسانات دما و رطوبت می­باشند. فرآیند تولید ورمی کمپوست در این نوع کرم نیز بدلیل سازگاری غذایی با مواد آلی، بسیار آسان انجام می­گیرد، یعنی این کرم خاکی ها می­توانند از انواع گوناگون زباله­های آلی تجزیه‌پذیر تغذیه کنند. هر کرم می­تواند روزانه بطور میانگین هفت میلی‌گرم زباله را بازیافت نماید. همچنین سرعت رشد آنها نیز بالاست. کرم خاکی های بالغ، وزنی معادل با ۵/۱ گرم داشته و حدود ۵۰ تا ۵۵ روز بعد از بیرون آمدن از کوکون قادر به تولید مثل می­باشند.

هر کرم بالغ می­تواند بطور میانگین در هر سه روز یک کوکون ایجاد کند که مدت ۲۳ روز پس از آن از هر کوکون یک تا سه نوزاد کرم خارج می­گردد. اما تمام نوزادان خارج شده از کوکون زنده نمی­مانند. بطور میانگین تعداد این کرم خاکی ها می­تواند تا سی برابر افزایش یابد. این کرم خاکی ها در خارج از سفره­های غذایی خود حرکت نمی­کنند.

کرم خاکی و حشرات:

موش کور، دشمن اصلی کرم خاکی است. این جانور حشره خوار سیری ناپذیر بوده و به خوردن نوزاد کرم سفید و یا هر کرم خاکی که پیدا کند، بسیار علاقمند است.

نوزاد کرم به ریشه درختی که از آن تغذیه می­کند چسبیده و قادر به فرار نیست، در حالیکه کرم خاکی ها ارتعاشات زمین را به هنگام سوراخ کردن توسط موش، حس کرده و بسرعت اقدام به فرار می­کنند. از آنجائیکه سر و صدای ناشی از سوراخ کردن زمین، باعث می­شود که صدای فرار کرم خاکی به گوش نرسد، بنابراین موش خرطوم­دار از روش منحصر به فردی برای پیدا کردن کرم استفاده می­کند. بنابراین نه تنها کرم خاکی را پیدا می­کند بلکه می‌داند چطور آن را گاز بگیرد تا کرم دچار بیحسی شود اما نمیرد سپس کرم ­را در سوراخی زیرزمینی پنهان می­کند تا در فرصتی مناسب به سراغش رفته و آن را بخورد.

جانور دیگر حلزون گوشتخوار است. این حلزونها باریک و بلند بوده و دقیقاً برای حمله به حلزونی دیگر و بلعیدن آن مناسب می­باشند اما به کرم خاکی ها نیز بسیار علاقه دارند.

به هنگام کشت زمین، کرم خاکی ها ­از ارتعاشات تیلر فرار می‌کنند. (حتماً فکر می­کنند که یک موش کور بسیار بزرگ است) بنابراین کرم خاکی ها فعال گرفتار تیلر نمی­شوند. برخی از انواع کرم خاکی ها مانند نوعی که در شب حرکت می­کنند، دارای پنج قلب می­باشند.

بنابراین در صورت دو نیم شدن، نمی­میرند و سعی در ترمیم و بازسازی قسمت از دست رفته خود می­نمایند اما گاهی اوقات نیز نیمه سالم کرم دچار سردرگمی شده و کرمی با دو سر و دو دم بوجود می­آید.نوشته شده توسط :محمد ضیاءظریفی
سه شنبه 3 دی 1392-05:30 ب.ظ
نظرات() 

لطفاً اگر نظری برای تکمیل این مطلب دارید بگذارید تا دیگران هم استفاده کنند. باسپاس
How can I increase my height after 18?
شنبه 14 مرداد 1396 07:07 ق.ظ
You've made some good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will
go along with your views on this web site.
georgeannavanevery.weebly.com
جمعه 13 مرداد 1396 10:06 ب.ظ
Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I
wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


تولیدی ورمی کمپوست برای شما آرزوی موفقیت دارد